top of page

İnsanlar, beğendikleri müzikleri dinlemenin kendilerini "iyi bir müzik dinleyicisi" yaptığını düşünüyor. 
"
Çok sıkı bir müzik dinleyicisiyim. Sürekli Spotify'da trend listeleri takip ediyorum 
Bu durum belki sizi "sıkı bir müzik dinleyicisi " yapmaya yeter; ancak daha fazlası için farklı becerilere sahip olmak gerekiyor. 

İyi bir müzik dinleyicisi olmak zordur. Duyduğunuz ya da dinlediğiniz müziğin türünü bilmeli, o türün öncesinden ve sonrasından haberdar olmalısınız. Ayrıca, dinlediğiniz müziği, bestelendiği dönemin şartları içerisinde değerlendirebilecek tarihsel ve sanatsal birikime de sahip olmanız gerekir. Bu özellikler size, günümüzde kaçma şansımız kalmayan popüler kültür bombardımanı ve satış çılgınlığı içinde ışık olur. Müziği gerçekten dinlersiniz; ona maruz kalmazsınız.

Bunların hepsi için gereken şey iyi bir müzik dersidir. Ders deyince de hemen didaktik bir şey gelmesin aklınıza. Öğrenmek hayat boyu süren bir eylemdir. Belirli bir mekana ve zamana da tabi değildir. Bu sitedeki yazılardan ya da herhangi bir videodan da birçok yeni bilgi edilebilirsiniz. Ne de olsa, günümüzde bir bilgiden mahrum olmak sadece tercih meselesi.

Peki, buradaki yazılarda neler olacak?

Blog'da, müzik dinlemeyi çok seven bir müzisyenin kaleminden çıkan alternatif hikayeler okuyacaksınız. Bazen dersini anlattığım, bazen sadece kendime yazdığım hikayeler. Bu hikayeler içinde müziğin sonsuz dünyasına şöyle bir göz gezdireceğiz. Sitenin isminin "Bir Dünya Müzik " olmasının sebebi de bu. Bu hikayelerin sevdiğiniz müziklere farklı bir açıdan bakmanıza yardımcı olacağını, yepyeni türlerle tanışmanıza fırsat vereceğini umut ediyorum.

Gelelim teşekkürlerime.

Öncelikle, her zaman olduğu gibi, bu sitenin tasarımı sırasında tam onikiden yaptığı tespitlerle beni yönlendiren hayat arkadaşım, biricik eşim, Evrim Köz'e,

4000km öteden, sayesinde ikinci evimiz gibi olan Lizbon'dan, üstün mühendis zekasını ve profesyonel görüşlerini benden esirgemeyen, 90 Saniyelik Bir Reklam Müziği Hazırlamak'ta bahsettiğim Bay Bukalemun'un yaratıcılarından, sevgili dostum Emre Uzunoğlu'na,

uzun yıllardır birlikte harika işler çıkardığımız, bu sitenin logolarının yaratıcısı, hayatımda tanıdığım en yetenekli insanlardan birisi olan sevgili dostum Gökhan Hançer'e sonsuz teşekkürlerimi iletmeyi bir borç bilirim:)

bottom of page